April Ashly, født i Liverpool, var både modell, skuespiller og forkjemper for personer som opplever kjønnsdysfori, og deres rettigheter, April Ashley MBE, er død 86 år gammel.

I 1960 reiste hun til Marokko og ble en av de første i verden som gjennomgikk kjønnsskifteoperasjoner, utført av den banebrytende legen Georges Burou. Hun var bare den niende pasienten til Dr Burou.

April var en populær motemodell, som ofte jobbet for Vogue og ble fotografert av Terry Donovan, Richard Dormer og David Bailey.

Mens Aprils karriere blomstret etter operasjonen, ble hennes hemmelighet slått opp i avisen Sunday People i 1961. Dette medførte at hennes ekteskap ble annulert, selv om mannen kjente til hennes historie. Hun miste alle jobbtilbud og oppdrag.

LES MER

 

Hvem er vi?

HBRS er en pasient og brukerorganisasjon som arbeider for å informere og øke kunnskap vedrørende kjønnsinkongruens og kjønnsdysfori, og være en pådriver for et godt og trygt behandlingstilbud i Norge.

Hvem jobber vi for?

Harry Benjamin Ressurssenter (HBRS)arbeider for mennesker som opplever kjønnsdysfori, kjønnsinkongruens, eller kjønnsidentitets utfordringer

Hvor holder vi til?

Christian Krohgs gate 34, 5 etg. 0186 Oslo Google maps

e-post: info@hbrs.no

Telefon: 22 11 40 40

Privacy Preference Center